ارتباط با ما
(021) 24553
info@nopas.ir

 مهندسی طراحی

 

 

پس از امکان‌سنجی و برآوردهای اولیه، فرایند‌های طراحی آغاز می‌شود. این مرحله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که مرحله‌ای گذار است میان امکان‌سنجی، اجرا و پیاده‌سازی. بدیهی است در این مرحله تیم‌های حرفه‌ای طراحی باید با علم و دانش تخصصی طرحی تولید کنند، که با استفاده‌ی بهینه از منابع و بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا برطرف‌کننده‌ی نیازها و نگرانی‌های کارفرما بوده و در سازمان ارزش‌افزوده ایجاد کنند.

 • فضابندی

  معماری و ساختار فضای کلی داخل و بیرون مرکزداده، کف و سقف و دیوارها، نواحی توزیع اصلی و عمودی و افقی و منطقه‌ای، فضاهای ورود کابل‌ها، اتاق‌های توزیع برق و UPS جای‌گذاری تجهیزات و رک‌ها، اتاق مخابرات و غیره در قسمت طراحی و با توجه به نیازها، نگرانی‌ها و امکانات طراحی می‌شود.

 • زیرساخت

  طراحی یک زیرساخت مناسب جهت مرتفع ساختن نیازهای یک مرکزداده از مسایل مهم در طرح کلی است. زیرساخت شامل مدیای مورد استفاده، بسترهای دیتا و اینترنت، وایرلس و شبکه‌های ماهواره‌ای، فایروال‌ها، سوییچ‌ها، روترها، نرم‌افزارها، سرویس‌ها و سیستم‌عامل‌ها است.

 • سیستم تهویه

  تعبیه‌ی سیستم تهویه هوا بر اساس طراحی انجام شده، نیازی دیگر در مراکزداده است. برخی از اجزای یک مرکزداده در هنگام کارکردن، دمای هوا را افزایش می‌دهند. گرم‌ شدن محیط باعث ازکارافتادن تجهیزات و از دسترس خارج شدن سرویس‌ها می‌شود. سیستم تهویه بر اساس نوع و چیدمان رک‌ها و سخت‌افزارهایی که در طرح دیده شده‌اند، طراحی می‌گردد.

 • افزونگی

  افزونگی عبارت است از ایجاد یک یا چند عامل اضافی، که اگر عامل اصلی حیاتی از کار افتاد، مرکزداده به فعالیت خود ادامه دهد و اطلاعاتی از دست نرود. یکی از عوامل تاثیرگذار در طراحی افزونگی رده‌بندی است.

 • سرویس‌ها و نرم‌افزارها

  هدف اصلی یک مرکزداده ارائه‌ی خدمات می‌باشد. نرم‌افزارها و سخت افزارهای استفاده‌شده، سرویس‌های مورد نیاز در مرکزداده را ارائه می‌دهند. نوع و تنظیمات نرم‌افزارها جهت ارائه‌ی سرویس در مرکزداده حائز اهمیت است. طراحی سرویس‌ها و نرم افزار‌هادر مراکز داده از دیگر خدمات شرکت نوین‌پردازشگران ساینا می‌باشد.

 

طرح شبکه

 

 

 

 

توپولوژی

 

 

مجازی‌سازی

 

 

ذخیره‌سازی

 

 

سایت‌های پشتیبان

 

 

مجازی‌سازی در سطوح مختلف در یک مرکز داده صورت می‌پذیرد. گونه‌های مجازی‌سازی شامل مجازی‌سازی سرور، مجازی‌سازی ذخیره‌سازها، مجازی‌سازی سطح نرم‌افزار، مجازی‌سازی محیط میز کار و ایجاد ابر می‌باشد.

 

ممکن است بر اساس نیازسنجیهای اولیه، نیاز به در دسترس بودن اطلاعات و سرویس‌ها، تحمل حداکثر زمان در دسترس نبودن، شرایط جغرافیایی و عوامل محیطی، یک مرکزداده نیازمند یک یا چند سایت پشتیبان باشد.

 

 

 • سیستم اطفای حریق

 • توزیع نیرو

 • ایمنی و امنیت

رده‌بندی

 

 

موارد قابل بررسی پیش از طراحی پروژه :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 میزان شاخص‌های افزونگی

 نوع سیستم‌های ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری

 نوع و سرعت مدیا‌ی مورد استفاده

 سایت‌های پشتیبان

 طراحی سیستم توزیع انرژی

 سیستم‌های تهویه هوا

 سیستم‌های اعلام و اطفای حریق

 
     
   

 

 
 
 
 
 
 
 

مجازی‌سازی در سطوح مختلف در یک مرکز داده صورت می‌پذیرد. گونه‌های مجازی‌سازی شامل مجازی‌سازی سرور، مجازی‌سازی ذخیره‌سازها، مجازی‌سازی سطح نرم‌افزار، مجازی‌سازی محیط میز کار و ایجاد ابر می‌باشد