ارتباط با ما
(021) 24553
info@nopas.ir

درباره‌ی شرکت SAP

 

SAP یک شرکت نرم‌افزاری آلمانی است که عمده شهرتش را مدیون تولید نرم‌افزارهای سازمانی در زمینه‌ی مدیریت عملیات تجاری و روابط با مشتریان است. دفتر مرکزی این شرکت در والدورف در ایالت بادن-وورتمبرگ آلمان واقع شده و دفاتر و شعب بسیاری نیز در نقاط مختلف جهان دارد. شرکت SAP SE در ژوئن سال ۱۹۷۲ توسط پنج نفر از مهندسان سابق IBM کار خود را در شهر مانهایم آلمان تحت عنوان «تحلیل سیستم‌ها و توسعه‌ی برنامه‌ها» شروع کرد. پس از مدتی این عنوان را به «سیستم‌ها، محصولات و برنامه‌های پردازش داده» تغییر داد و اولین محصول خود را در ۱۹۷۳ تولید کرد. از همان زمان محصولات این شرکت به «راه‌حل‌های SAP» مشهور شد.

SAP از زمان تاسیس تاکنون فراز و فرودهای بسیاری را در بازار تجربه کرده است؛ اما پس از سال ۱۹۸۵ پیشرفت قابل ملاحظه‌ای کرد. از زمانی‌که اینترنت پا به عرصه‌ی کسب‌وکارهای تجاری گذاشت، این شرکت توانست با راه‌اندازی وب سایت خود تعریف جدیدی از مفهوم فرایندهای تجاری ارائه دهد.

 

در سال ۲۰۱۰ SAP، شرکت Sybase را که در زمینه‌ی تولید نرم‌افزارها و پایگاه‌های داده تخصص داشت، به مبلغ ۵. ۸ میلیارد دلار خرید و هم اکنون آن را به‌صورت مستقل اداره می‌کند. SAP در صنعت نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی منابع سازمان (ERP)، مدیریت روابط با مشتری (CRM) و نرم‌افزارهای فروش و بازاریابی با چندین رقیب سرسخت مبارزه می‌کند. شرکت اوراکل بزرگ‌ترین رقیب SAP است.

 

SAP هم‌اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده نرم‌افزارهای شرکتی در جهان محسوب می‌شود. این شرکت 310 هزار مشتری در ۱3۰ کشور مختلف دارد و حدود78 هزار نفر را در سراسر جهان برای آن کار می‌کنند.

 

چهار زیرشاخه عمده‌ی این شرکت که هر کدام بازارهای مناطق خاصی از جهان را پوشش می‌دهند، عبارتند از:

 

  EMEA: اروپا، خاورمیانه و آفریقا

  AMERICA: ایالات متحده آمریکا و کانادا

  APJ: ژاپن و کشورهای حوزه‌ی اقیانوس آرام و جنوب شرق آسیا

  LAC: آمریکای لاتین و کشورهای حوزه کارائیب

در اکتبر سال 2010 شرکت SAP SE اعلام کرد که محصول جدید خو با عنوان SAP HANA را وارد بازار خواهد کرد. این محصول جدید بر اساس نیازمندی‌های کاربران توسعه داده شده و امکان تحلیل در لحظه بر اساس اطلاعات موجود در حافظه را ممکن می‌سازد.

محصولات SAP

اکثر محصولات شرکت، نرم‌افزاری و تحت وب هستند و این دو ویژگی مزایایی هم‌چون سازگاری، انعطاف‌پذیری و کارایی را برای محصولات این شرکت به ارمغان آورده است و موجب شده است که شرکت‌ها و سازمان‌های کاربر بدون نیاز به زیرساخت‌های سخت‌افزاری خاصی بتوانند از این نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی به‌راحتی استفاده کنند. هم اکنون برنامه منابع سازمانی (SAP ERP) مهم‌ترین و پرکاربردترین محصول تولیدی این شرکت محسوب می‌شود. برخی دیگر برنامه‌های تولیدی این شرکت عبارتند از:

  • سیستم مدیریت روابط با مشتری (CRM)
  • مدریت چرخه‌ی عمر محصول (PLM)
  • سیستم مدیریت زنجیره‌ی تامین (SCM)
  • سیستم مدیریت روابط با تامین‌کنندگان (SRM)
  • سیستم بهینه‌سازی و برنامه‌ریزی پیشرفته (APO)
  • هوش تجاری (BI)
  • سیستم‌های مدیریت منابع انسانی (HRMS)
  • سیستم مدیریت مشوق‌ها و پاداش‌ها (ICM)
  • سیستم مدیریت استراتژی‌ها (SEM)
  • سیستم آموزش و مدیریت رویدادها (TEM)